Kezdőlapra
 
A képekre, vagy ide kattintva galéria nyílik.
 


Zsákovics Bence 

 

MAKETTEZÉSRŐL ÁLTALÁBAN...


2011

 



Sokak számára szinte ismeretlen ez a kreativitást, logikus gondolkodást fejlesztő játékos foglalkozás. El lehet mondani, hogy hazánkban a makett építés hobbija területileg különböző intenzitással, illetve gyakorisággal fellelhető hobbi, és szórakozás.
Most már legalább 3-4 esztendő távlatából, adhatok egy- két jó tanácsot ezzel a témával most ismerkedőknek, akik majd nagy valószínűséggel szintén megszállott építői, készítői lesznek majd a különböző méretarányokban, és különböző témakörökben az üzletekben árusított, illetve fellelhető makett alkatrészekből építhető eszközöknek.
 

Javaslom a most kezdőknek, hogy kezdetben a rutin megszerzése érdekében 1:72-es, illetve 1:48-as méretarányú eszközök, pontos után építésével próbáljanak meg gyakorlatot szerezni a manuális képességek kifejlesztésében, és emellett jártasságot szerezni a hozzájuk adott, mellékelt tervrajzok olvasásában, értelmezésében.
Egy-két tucat makett megépítése után a vissza nem rettenők, már komoly sikerélményeket érhetnek el és egyre inkább rabul ejti őket, a sokirányú képzettséget műveltséget igénylő hobbi. Ekkorra ezek a személyek anyagi, technikai és tudás szinten eljutnak odáig, hogy bátran vállalkozhatnak az egyre nagyobb méretarányú makettek megépítésére is.
A makettek rendkívül széles skálát ölelnek fel. A gyermekektől a felnőttekig, igen sokan hódolnak ennek az érdekes hobbinak a gyakorlásában.
 

Az előre gyártott, és üzletekben, áruházakban megvásárolható alkatrész pakkok, szinte felölelik és leképezik a való életben fellelhető gépi eszközöket, szerkezeteket, járműveket, úgy a polgári, mint a katonai élet területéről, ezen belül is kiemelkedően a harci járműveket eszközöket, Témán belül is, a múlt idők harci járműveinek, az első, és második világháborúban alkalmazott eszközeinek, a pontos leképezett másai.
Elmondhatjuk, hogy gyakorlatilag döntő többségét az elkészült műveknek a katonai harci járművek, harci eszközök és emberi alakok teszik ki. Megállapíthatjuk, hogy az ország különböző részein, különböző intenzitással vesznek részt egyének, és csoportok a makettek elkészítésében. Most itt megemlítem, hogy különböző technikák, illetve technológiák lettek kifejlesztve ennek a szép, sokszínű hobbinak a változatossá tételére, (megjegyzem, hogy alkalmazunk pattintós, ragasztós, modulos, stb. technikákat).
 

Olyannyira népszerű, hogy településeken, területeken, illetve országosan rendeznek versenyeket, a téma sokszínűsége, illetve szerteágazó volta miatt, különböző kategóriákban bonyolítják le. Minden kategóriában díjazzák a megfelelő helyezést elért résztvevőket, maketteket. Most itt példaként megemlítem a Mosonmagyaróvári makett építő versenyt, amely országos minősítéssel bír, illetve egy időben sok kategóriában kerül megrendezésre, általában egy-egy kategóriában 40-50 fő vesz részt, külön gyermek, illetve felnőtt kategóriában. Általában 5-6 kategóriában vehetnek részt a versenyben. Ez azt jelenti, hogy egy ilyen versenyen, több 100 fő is nevez a megmérettetésre. Ez a kis ismertető legyen kedvcsináló mindazoknak, akik alkotni, gondolkodni, ismeretanyagot szerezni, ergo - tanulni szeretnének, olyan dolgokról, amelyeket az élet más területein hasznosan tudnak alkalmazni, felhasználni adott esetben.
Néhány eddigi elért eredményemmel, díjammal, elkészített munkáim egy részével, szeretnék példát mutatni a fent említettek igazolásául, s nem utolsó sorban azért, hogy a fiatalok sokasága kedvet kapjon a makettozáshoz, ezáltal hasznos időtöltést és tudásgyarapodást érhetnek el anélkül, hogy erőfeszítésükbe került volna. Ez nem egy átfogó elemzése a témának, hanem csak érdeklődés felkeltés, mindazok számára, kik még talán nem is hallottak róla. Rövid kis eszmefuttatásom után kívánok mindenkinek érdeklődő figyelmet, és eredményes bekapcsolódást lelkes táborunkba.  
 



Ugrás a lap tetejére
Kezdőlapra