Kezdőlapra
 
A képekre, vagy ide kattintva galéria nyílik.
 

Zsákovics Ferencné

 

 

ANNAVÖLGY RÖPLABDAÉLETE


1947-2010

 



Annavölgy röplabda sportja, a még élő kortársak visszaemlékezései szerint, 1947-től datálható, úgy hogy én is ezt tartom mérvadónak. Elmondásuk szerint, az iskolai, ill. a tömegsport keretein belül kezdődött a röplabda játék Annavölgyön, ezen belül, elsősorban a lányok kedvelték és gyakorolták. Rövid időn belül nagy népszerűségnek örvendett a sportág. Az 50-es évek elején már versenyszerűen űzték mindkét nem képviselői. Kezdetben a járási bajnokságban, és különböző villámtornákon vettek részt.
Ennek az időszaknak a sportolói voltak: Szolnoki Kató, Farkas Irénke, Tárnoki Annus, Pintér Gizi, Mészáros Bözsi, Adorjányi Bözsi, Tábori Magdi, Papp Teri, Pék Erzsi, Bartus Ági, Füzes Teréz. Kiss Árpád edző vezetésével.
 

Ez volt az az időszak mikor azt mondhatjuk, hogy szinte robbanásszerű fejlődésen mentek át a sportolóink máról-holnapra, A férfiaknál ebben az korban a következő játékosok vettek részt a röplabdázásban: Mohos Pityu, Forgács István, Kucsera Imre, Farkas Laci, Tóth Jancsi, Szlamnik Péter, Tábori Laci, Hégely Feri, Tátrai Jani, Tatár Mihály, Tomahács Imre, Szili Pityu, és Joós Lajos, játékos edző.
Mindenféle sorrend kreálása nélkül, néhány kitűnő játékost külön is megemlítek: Szolnoki Kató, Tárnoki Annus, Pintér Gizi, fiúknál: Tóth Jancsi, Szlamnik Péter, Tomahács Imre, Mohos Pityu. A röplabda népszerűségére jellemző adat, már kevésnek bizonyult az egy pálya, elkészült a szertár előtti téren a második is. A nézőszám a száz főt szinte mindíg elérte.
 

A visszaemlékezések szerint, a fiúknál komoly leütő játékosok voltak Tomahács Imre, és Tóth Jancsi, aki talán a legtechnikásabb játékos volt. Kiváló védő feladó játékos volt, Szlamnik Péter, Kucsera Imre. Mindezek az apró kitételek nem kisebbítik a többiek kiváló játéktudását.
 
Ebben az időszakban már megyei bajnokságban játszottak csapataink, gyakran dobogós helyen végeztek. Meghatározó csapatok voltak, bármelyik ellenfél legyőzésére képesek. Itt és a későbbiekben is igaz, hogy lehetnek olyan sportolók akik véletlenül kimaradtak, a játékosok felsorolásból. Az évek folyamán biztosított volt a folyamatos játékos utánpótlás, lévén hogy rendkívül népszerű volt a röplabda. Az újabb játékosok: Adorjányi Rózsi, Pék Ági, Diósdi Márta, Lakhegyi Zsuzsa, Pintér Rózsi, Bánhidi Teri, Bánhidi Kati, Hajnik Klári, Kiss Laura, Tábori Laci edző vezetésével.
 
Itt szót ejtek róla hogy Kucsera Imre Kultúrigazgató, több sportágban is, lelkes és szorgalmas játékos volt élete végéig. Jellemző volt épp úgy mint a labdarúgóknál, hogy egy családból többen is űzték ugyanazt a sportágat, a röplabdában: a Bánhidi testvérek, Teréz és Katalin, Rózsi, és Mariska. Kiss testvéreknél: Laura, Stefánia, Katalin. Hajnik Klári és Dari. Kis Jutka és Zsuzsa. Malatinszki Erzsi és Juci. Adorjányi Erzsi és Rózsi.
 

Az 50-es évek végétől újabb és újabb fiúk és lányok döntöttek úgy hogy elkötelezik magukat e szép sport űzése mellett. A már évek óta játszókhoz, jöttek a következők: Marlok Feri, Szabó Laci, Kovács Gyuri, Kovács Feri, Kulp-Holló István.
A lányokhoz csatlakoztak a következők: Hajnik Dari, Kis Jutka, Kiss Kati, Bánhidi Mariska, Kiss Stefánia, Zsákovics Éva, Malatinszki Juci, Malatinszki Erzsi, Bánhidi Rózsi, Veres Nusi, Kovács Erzsi, Kis Zsuzsi, Flórián Icu.  
Itt kell szót ejtenünk arról, hogy ebben az időszakban játékosaink közül többen is megyei válogatottak voltak: Tóth Jancsi, Farkas Laci, Kiss Laura, Bánhidi Teri.
Az eltelt idő magával hozta, hogy újabb személyek kapcsolódtak be a vérkeringésbe: Petőcz Ilonka, Hajnal Kati, Üveges Jutka, Kovács Veruci, Garamvölgyi Erzsi, Adorjányi Éva. Fiúknál a régiek mellett, Tóth Imre, Kuszenda József, Dékány Béla, Gajdán István, dr .Szeifert Ferenc.
 
A 60-as évek közepén a kötélpálya miatti építkezés kevésbé hátráltatta a röplabdázókat mint a labdarúgókat, a röplabdázók tovább játszhattak a pályáikon. Megépült, és átadásra került a jelenlegi Sportkombinát 1967-ben.
 
A röplabda nagyszerű lehetőséget kapott, mivel lett egy salakos pálya, a füves, és salakos focipálya közötti teraszos kiképzésű, dróthálóval bekerített helyen, illetve a tornacsarnok, szintén alkalmas volt röplabda mérkőzések lebonyolítására is. Tovább folytatódtak a megyei bajnokságban a mérkőzések, gyakoriak voltak a különböző alkalmakkor megrendezett villámtornák.
 

A 70-es évek közepétől kezdve egyre csökkent a létszám, ill. egyre kevesebben kezdtek el sportolni a fiatalok, az élet különböző területein kitárultak a lehetőségek, kezdett megszűnni a sport egyedülálló varázsa. És végül megszűnt a szakosztály.
A kezdetektől végig játszók névsora: Tóth Jancsi, Kucsera Imre, Szlamnik Péter, Kovács Gyuri, Kiss Laura, Bánhidi Teréz, Bánhidi Katalin, Veres Nusi, Kis Jutka, Kovács Erzsi.
 
Több mint egy évtizedes kihagyás után, sokakban merült föl a rendszeres mozgás igénye, elsősorban testedzés, és tömegsporti indíttatás hatására, az újrakezdéshez minden adott volt. Kifejezetten nagy lelkesedéssel jártak a lányok, fiúk edzésre, gyakran játszottak a környező községek csapataival mérkőzéseket saját egészségük megóvása, és a hasznos időtöltés miatt.
 
Akik rendszeresen résztvevők voltak: Petőcz Kati, Takács Marika, Révészné Livi, Danyi Ági, Tódor Gabi, Gémes Éva, Bánhidi Zsuzsa, Czerok Helga, Elek Ili, Tódor Dóra, Vörös Klaudia, Varga Anita, Szlamnik Péter, Kovács Gyuri, Pirityi Lajos, Pécsi Tamás, Márfai Viktor, Kulp-holló István, Vörös Imi, Salló Peti, Kellner Karcsi, Kőhalmi Feri.
 
Írásom végén arról kell beszámolnom, hogy sajnos 2010-ben ez az együttjátszás is megszűnt. Reméljük nem véglegesen, hiszen egy korábban nagyon sokak által játszott, igen nagy népszerűségnek örvendő játék tünne el településünk életéből.



Ugrás a lap tetejére
Kezdőlapra